Трупи багатіїв знаходять з відрізаними пальцями

07.04.2017


Історичний роман "Королі Молдаванки" письменниці Ірини Лобусової вийшов у харківському видавництві "Фоліо".

Дія роману відбувається на початку ХХ ст. Про цей період в Одесі мало що відомо. Часто змінювалась влада, були хаос і розруха. Володя Сосновський розслідує серію вбивств багатіїв. Їхні тіла понівечені, відрізані пальці. У місті паніка.

"Сосновський - князь, родом із Санкт-Петербургу. Мріє стати письменником. Батьки висилають його до Одеси. Місто йому не сподобалося - мову не розумів, людей теж. Та зустріч з дівчиною Танею змушує його полюбити все, що її оточувало. Володя побачив її, багато одягнену, з гарними манерами. Подумав, що вона шляхетного походження, бо мала служку. Хлопцю здалося, що її переслідують злочинці. Тому запропонував провести додому. В житті так часто буває. Ми бачимо одну картинку, створюємо власне враження. Навіть не допускаємо, що на звороті вона може виявитись зовсім іншою. Володя бачив шляхетну пані. І навіть уявити не міг, що бандити не збираються їй нашкодити. Для Тані їхня зустріч стала трагедією. Дівчина пожалкувала, що стала бандиткою. Бо ніколи не повернеться до звичайного життя. З кримінальним світом буде зв'язана довіку. Бандит Мішка Япончик у книзі лише другорядний персонаж. Потрібен, бо він стає "королем" Одеси. У цей час об'єднує під своєю владою всіх злочинців міста. До нього банди воювали між собою, вирізали одне одного. З Мішкою більше спілкується Таня, бо потрапила в його середовище", - розповідає Лобусова.

У книзі описана історія вулиць та архітектурних будівель. Автор використовує одеський говір. Зізнається, що сьогодні ним вже ніхто не говорить. Для написання книги Лобусова вивчала серію документальних видань "Бандитська Одеса" історика Віктора Файтельберг-Бланка та наукові праці Віктора Савченка. Події в детективі відбуваються під час Першої світової війни.

"Одеса не була в зоні бойових дій під час Першої світової. Та через неї впав рівень промисловості. Великі підприємства й фабрики почали виготовляти військові товари. Робочі втратили місця або стали заробляти значно менше. Додати до високого рівня безробіття ще голод і хвороби, які охопили місто, отримаємо ґрунт для розгулу злочинності. Коли людям вже не було чого втрачати - вони йшли в банди. 1918 року у бандах Одеси було 20 тисяч чоловік. Це могли б бути два з половиною полки, але голодний солдат - це не солдат", - каже письменниця.

Це перша книга письменниці, яка виходить в Україні. Раніше її твори видавали в Москві та Ростові-на-Дону. Всього видала 18 книг.

"В Україні тільки два великі видавці - "Фоліо" та "Клуб сімейного дозвілля". В них автор видається не за власний рахунок, та ще отримує гонорар. Інші беруть гроші з письменників. Так видаватись в мене не було змоги. Хоч я давно мріяла зробити це вдома", - розповідає Лобусова.

Серія "Ретророман" вміщуватиме 5 книг. Другу "Диявол з Дюссельдорфської дороги" готують до друку.

 

gazeta.ua