За останні роки опублікували безліч книг про російсько-українську війну, яка почалась у 2014 році. З часом їхня кількість збільшується, оскільки війну описують у репортажах, нарисах, оповіданнях, поезії та навіть у дитячих книжках. Автори воєнної літератури різні, але всіх їх об’єднує глибока любов до рідної землі.
Редакція ШоТам підготувала добірку з семи книжок від військових і воєнних журналістів, які варто прочитати кожному українцю.
«Історії та війни» Юрія Гудименка
Про автора:
Юрій Гудименко є українським політичним діячем і лідером руху «Демократична Сокира». Раніше також працював блогером, телеведучим і публіцистом. Після вторгнення росії в Україну приєднався до Збройних сил, де працював сапером, а згодом отримав поранення.
Опис:
«Це не зовсім звичайна книга. Тут немає сюжету, немає персонажів, які затримуються надовго. Це — збірка текстів, промов, історичних нарисів, які я писав і пишу донині. Тут є смішні тексти й тексти несмішні, є слова, які я писав у доброму гуморі, й ті, які я писав у шпиталі, не бувши певен, що колись стану на ноги. Є навіть тексти, за які мені соромно, але вони все одно будуть тут, у книзі, тому що я їх говорив і я їх написав», — розповідає про свою книжку автор.
«Хто ти такий?» Артема Чеха
Про автора:
Артем Чех — письменник, а також головний редактор проєктів «94 дні. Євромайдан очима ТСН» та «Війна очима ТСН». Чех також служив у Збройних силах України з 2015 по 2016 рік. У 2022 році повернувся до лав ЗСУ.
Опис:
У майже автобіографічному романі постійно звучить питання: «Хто ти такий?». Про це пʼятирічного Тимофія час від часу запитує бойфренд його бабусі Фелікс — солдат, якого комісували з контузією з війни в Афганістані.
У книжці Артем Чех намагається розібратися зі своїм минулим, і хоч він описує своє дитинство, як не дуже легке, та все ж намагається додати щось світле до роману.
«Полон» Валерії «Нави» Суботіної
Про авторку:
Валерія Суботіна під позивним Нава — українська журналістка, викладачка, поетка, майорка Національної гвардії України та учасниця російсько-української війни.
Опис:
Українські військові тримали оборону в Маріуполі протягом 86 днів. З метою збереження життів і порятунку поранених за наказом вищого військового командування вони мали здатися в «почесний полон» з умовою обміну за три-чотири місяці.
Валерія Суботіна провела в російському полоні понад 11 місяців та описала в книжці всі випробування, які пережила: постійне спостереження, нелюдські умови утримання, критичний дефіцит їжі та води, допити й катування, а також дезінформацію та пропаганду ворога.
«Сліди на дорозі» Валерія Ананьєва (Маркуса)
Про автора:
Валерій Маркус — український письменник, військовий, ветеран українсько-російської війни та мандрівник. В АТО вів власний блог про війну й неприкриті та часом жорстокі армійські реалії, які він переживав у ті часи. Валерій почав писати свою книгу «Сліди на дорозі» ще у 2015 році, але через службу призупинив цю діяльність.
Опис:
Ця книга — перший твір про війну на Сході України, який дозволяє читачеві пережити події на власній шкірі. Ви відчуєте кожен момент напруження, кожен вибух, кожен лист до коханої. За допомогою близько ста QR-кодів у тексті можна буде переглянути відео та фото реальних подій, які стали основою для книги.
«Бахмут» Мирослава Лаюка
Про автора:
Мирослав Лаюк — український письменник і військовий репортер. Він опублікував кілька романів і збірок поезії, які відзначили престижними літературними преміями. Працював фронтовим репортером під час повномасштабної війни в Україні, включно з битвою за Бахмут у березні 2023 року.
Опис:
Під час найінтенсивніших боїв за Бахмут узимку та в березні 2023 року письменник Мирослав Лаюк і фотограф Данило Павлов перебували в місті разом з українськими військовими та місцевим населенням. Вони спостерігали за артилерійськими обстрілами та вуличними боями, спілкувалися з піхотинцями, артилеристами, медиками, капеланами й рятувальниками. Результатом поїздки стала книжка репортажів та есеїв, які розповідають про дійсність війни.
«Тільки не пиши мені про війну» Павла Вишебаби
Про автора:
Павло Вишебаба — український екоактивіст, музикант і письменник. Також він є співзасновником і головою ГО «Єдина планета» та посланцем з питань толерантності ПРООН в Україні. 24 лютого 2022 року Павло пішов у військо і зараз є командиром відділення у 68-й окремій єгерській бригаді ім. Олекси Довбуша.
Опис:
Поети відчувають та описують стани та почуття людей і суспільства, а військовий і поет Павло Вишебаба став одним з таких ретрансляторів. Його вірші, декламовані прямо з війни, увійшли до його дебютної збірки поезій. Книга є особливою для автора, оскільки вона присвячена темі особистих переживань солдата на фронті та тих, хто чекає на нього вдома. Однойменний вірш Павло адресував своїй донечці.
«Котик, Півник, Шафка» Олександра Михеда
Про автора:
Олександр Михед — письменник, член Українського ПЕНу. Вибрані есеї та фрагменти його творів перекладені десятьма мовами. Раніше був учасником літературних резиденцій у Фінляндії, Латвії, Ісландії, США та Франції, а зараз є військовим у Збройних силах України.
Опис:
Котик, Півник і Шафка, врятовані з руїн Бородянки після російських обстрілів, виглядають, як персонажі казки, але вони дійсно існують і готові боротися та попереджати про небезпеку, захищаючи родину бабусі Лізи, дідуся Андрія та їхньої онуки. Шафка, яку нагріли дідусеві руки, подарований на свято Півник і врятований Котик втілюють силу та незламність, даруючи надію на майбутнє, коли рани затягнуться, але пам’ять про минуле зло залишиться.